VETROVI NA JADRANU


Hrvaška je po vsem svetu znana kot navtična destinacija in ne glede na to, koliko jadralnih izkušenj ste si že pridobili, ima vsako morje svoje skrivnosti, tudi hrvaško. Njegove lepote, pa tudi pasti za tiste, ki jih ne poznajo, so vetrovi. Spoznajte jadranske vetrove.

 

Burja
Burja je nepredvidljiv veter, ki s kopnega proti morju piha v sunkih, je relativno hladen in suh, doseže zmerno jakost, traja pa nekaj ur. Čisti in jasni atmosfero, zato je vidljivost po burji odlična, vreme pa sončno in jasno.

Čeprav je burja načeloma zimski veter, piha celo leto, večinoma zjutraj, doseže pa srednjo hitrost 11 m/s. Ker se zaganja s planinskih obronkov proti morju, najpogosteje prihaja iz severovzhoda oziroma iz smeri NNE, NE ali ENE. Na odprtem morju burja pogosto preide v severozahodni veter.

Burja je najbolj znana po svoji »muhavosti« oziroma pihanju v sunkih, z naglim in pogosto nepričakovanim začetkom, pri čemer lahko udarce vetra spremlja bučanje, ki se s tišino ali šibkim vetrom lahko izmenjujejo v razmakih od ene do nekaj minut.

Poletne burje se pojavljajo večinoma na severnem Jadranu, v prostoru, kjer so gore najožje (Velebit). Prihod burje lahko prepoznate po kapi oblakov, ki pred začetkom vetra prekrije vrh Velebita ali Biokovega. Valovi, ki jih ustvari burja, so kratki in se hitro oddaljujejo od kopnega, razbiti vrhovi se spreminjajo v bele rože morske pene, močni udarci pa lahko občasno dvigajo kapljice vode v zrak in tako ustvarjajo »morski prah«.

Ko govorimo o burji, ni odveč nekaj praktičnih nasvetov: če med jadranjem vzdolž obale otoka, ki je obrnjena proti kopnemu, naletite na gole dele brez rastlinja, vedite, da tukaj piha močna burja. Če jadrate, ko piha burja, vznemirjenja ne bo primanjkovalo, ker je to velik izziv, ki zahteva previdnost tako pri pripravi ladje kot pri posadki. Da bi se izognili jadranju v bližini privetrnih obal, se pripravite na morebitna manevriranja in se oborožite s potrpljenjem, ker boste morali najverjetneje nekajkrat spreminjati kombinacijo jader. Ne pozabite postaviti varnosti na prvo mesto! Jadranje z majhnimi jadrnicami priporočamo samo najbolj izkušenim jadralcem.

 

Jugo
Jugo je jugovzhodni veter zmerne jakosti, ki piha z morja proti kopnemu, prisoten pa je vzdolž cele obale ter piha v smereh ESE, SE ali SSE. Načeloma lahko rečemo, da ga boste pogosteje srečali, če boste pluli po južnem kot po severnem Jadranu, ker pa sodi v skupino pomladno-jesenskih vetrov, ki jih spremljata dež in vlažna atmosfera, jugo poleti ne piha pogosto. Če pa zapiha, ga lahko prepoznate po naslednjih značilnostih: veter se postopoma krepi in piha brez prekinitev ter ustvarja zelo lepe, dolge valove, ki valujejo brez šumov in pene, samo pri močnem jugu udarjajo ob obalo, ko se premikajo proti skalam z bučanjem.

Ker so enakomerni valovi in stalna jakost ter smer vetra njegov največji izziv, omogoča jugo posebno izkušnjo dinamične plovbe po morju z jadri, polnimi konstantnega vetra, ki omogočajo jadrnici, da doseže zelo visoke hitrosti.


Maestral
Maestral je tipičen poletni jadranski severozahodni veter in eden tistih vetrov, ki so značilni za lepo in stalno vreme. Po jutranjem brezvetrju, se poleti, skorajda po pravilu okoli poldneva, začne njegovo prijetno pihanje, ki ob krepitvi traja vse do zahoda sonca. Maestral lahko doseže jakost od 5 do 6 boforov, področja, na katerih pa se najpogosteje pojavlja, pa sta Zadrski in Korčulanski kanal.

Maestral je veter, ki je kot ustvarjen za prijetno in sproščeno jadranje brez manevriranja, ker je njegova jakost stalna, narava pa predvidljiva in blaga. Medtem ko burja in jugo vsak na svoj način ponujata jadralcem vznemirjenje in izziv, maestral jamči popolni užitek, med katerim se lahko brez strahu prepustite morju. Ko s sončnim zahodom izginejo pogoji za nastanek maestrala, začne s prvim mrakom pihati blag, nočni vetrič s kopnega, z jakostjo do 3 boforov, s sončnim vzhodom pa nastopi na morju obdobje brezvetrja, ki ga bo, kot po pravilu, okoli poldneva spet zamenjal osvežujoč maestral.

Čeprav Jadransko morje ne sodi med nevarna in svojeglava morja in je mogoče jadrati celo leto, so najugodnejši pogoji vseeno od sredine junija do sredine oktobra, ko v morskih pohodih lahko uživajo tudi tisti z manj izkušnjami.